Almanya: Aşı sene sonundan önce bulunabilir

Fransa’da korona salgınında son durum
Haziran 6, 2020
Bakan Koca’dan sosyal mesafe uyarısı
Haziran 6, 2020

Almanya: Aşı sene sonundan önce bulunabilir

Almanya: Aşı sene sonundan önce bulunabilir Koronavirüs salgını nedeni ile bütün dünyada aşı ve tedavi çalışmaları her geçen gün artarak devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer, “Aşının tahminlerimizden bile önce hazır olabileceği hususunda epeyce umutluyum” ifadelerini kullandı. Bakan Seehofer, koronavirüs aşısının sene sonunu beklemeye lüzum bile kalmadan, sonbaharda hazır olabileceğini aktardı. Seehofer, salgından süratli bir şekilde kurtulmak için en önemli faktörün aşı olduğunu vurgularken, “Aşı, yıl sonundan evvel bulunabilir. Hatta bunun daha da önce olabileceğine dair umutlarım var” ifadelerini kullandı. Bakan Seehofer, aşının bulunması halinde büyük bir kesimin aşı olacağından belli olduğunu dile getirirken, kanuni olarak, aşının zoraki tutulmasına ise karşısında olduğunu aktardı. İlaç firmaları korona virüse karşısında aşıyı bulan ilk işyeri edinmek için gece gündüz sürekli çalışıyor. Dünyada derhal aşı geliştirme çalışmalarının devam ettiği 120 proje bulunuyor. Aşı geliştirme projelerinin çoğu ise Avrupa’da devam ediyor. Almanya’nın Thübingen kentinde bulunan CureVac firmasının en büyük ortağı Dieter Hopp, yaptığı açıklamada klinik testlerin yaz başında başlayabileceğini dile getirirken, sonbaharda ise aşının piyasaya çıkabileceğini vurguladı. öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz aylarda CureVac hap firmasına 1 milyar dolar teklif etmişti.

Almanya’nın Mainz kentinde faaliyet gösteren biyoteknik firması Biontech, Amerikalı ilaç devi Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı üstünde çalışıyor. Biontech, göre yapılan açıklamada dinç insanların aşı ile korunabilmesi adına araştırmaların yoğunlaştırıldığı aktarılırken, ilk klinik verilere ise haziran sonunda ulaşılmasının beklendiği açıklandı.

Fransız Sanofi ve İngiliz GlaxoSmithKline (GSK) hap firmaları ise adjuvan (bir ilaç veya tedavinin tesirini çoğaltmak ya da hızlandırmak amacıyla madde eklenmesi) bir aşı üstünde birlikte çalışıyor. Bu çalışmaların fakat 2021 senesinin sonunda neticeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

ABD Başkanı Trump, ise geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada korona virüs aşısının 2020 senesi bitmeden piyasaya çıkabileceğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir