Aydın’da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor

Yunanistan’da Türk ürünlerine boykot çağrısı
Temmuz 13, 2020
Yeni Malatyaspor-Beşiktaş maçının muhtemel 11’leri
Temmuz 13, 2020

Aydın’da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor

Aydın’da emekli elektrik teknisyeni Hilmi Pir, 65 santimetre uzunluğundaki bıyığıyla ilgi odağı oldu. Ailesindeki erkeklerin sakal ve bıyıkları olmaması sebebiyle çevrede ‘köse’ lakabıyla anılmasının tersine Pir, 31 yıldır hiç kesmediği bıyıkları nedeniyle ‘Pala Hilmi’ olarak biliniyor. Çine ilçesinin kırsal Bucak Mahallesi’nde oturan evli, 3 çocuk babası Hilmi Pir, 1989 yılından bu yandan bıyıklarını hiç kesmedi. Pir, 65 santimetre uzunluğundaki bıyıklarını her gün dikkatle tarayıp, jöleleyerek düşey durmasını sağlıyor. Ailesinin dört erkek çocuğundan en büyüğü olan Pir, beyazları görünmemesi için bıyıklarını haftada iki kere boyuyor. Pir, bıyıkları için jurnal 15 TL harcama yaptığını söyledi. Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #1 Atalarından bu yana erkeklerinde sakal ve bıyık olmaması sebebiyle, ailesinin yörede ‘Köse’ lakabıyla tanındığını gösteren Hilmi Pir, “3 kardeşim de köse. Benim ise askerde sakal ve bıyıklarım çıktı. Ancak o dönemlerde kesiyordum. Aile fertleri gibi bana da köse denilmemesi için 31 yıl baştan başa bıyıklarımı hiç kesmeyip, uzattım. Bıyıklarım daha uzun ve gürdü. Ama, 10 yıl önce oğlumu trafik kazasında kaybettikten daha sonra, endişe ve stresten son yıllarda birazcık dökülme oldu.” dedi. Pir, bıyıklarını görebilen, mahallelerine dışarıdan gelen şahısların şaşırdığını belirtip, kendisiyle hatıra fotoğrafı çektirdiklerini kaydetti. Bucak Mahallesi Muhtarı Ali Altıntaş, “65 santimetrelik bıyığı sebebiyle Hilmi Pir’i, köylüler ‘Pala Remzi’ye benzetiyor. Onu bundan böyle yörede herkes ‘Pala Hilmi’ diye çağırıyor. Kendisi mahallemizde, sevilen, renkli bir kişilik. Bıyıkları evvelden daha gür, uzun ve canlıydı. Ama vakit geçtikçe, yaşlandıkça, dökülmeye başladı. Bu dökülme de doğrusu onu birazcık strese soktu. Şu Anda eskiye kadar birazcık kısa ama jöle sürdüğü vakit uçları daha uzun ve daha güzel görünüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle bir süredir berbere gidemediği için bakımda bezginlik yaşıyor. Bıyıkların boya zamanı geldi lakin şu an gidi, boyatamıyor.” dedi.

Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #2 Köylülerden Nurdoğan Toker de, “Hilmi Pir, bu yörede bıyıklarıyla bir efsanedir. Çok şen ve neşe saçan bir abimizdir. Eğer görenler bıyıklarını cana yakın bulmasa eminim ancak keserdi.” diye konuştu. Bucak Mahallesi’nde kahvehane işleten Faruk Ay da, “Hilmi ağabeyimiz, diğer adıyla ‘Pala Hilmi’, her gün kahvehanemize kazanç. Kahvehaneme dışarıdan gelen özellikle yabancı müşterilerim, kendisinin bıyıklarını görür görmez büyük ilgi gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #3 Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #4 Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #5 Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #6 Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #7 Aydın'da 31 yıldır bıyıklarını kesmiyor #8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir