Bulgaristan’da ilk ‘Helal Pastane’ hizmete açıldı

LCW’nin kurucusu Vahap Küçük hayatını kaybetti
Haziran 18, 2020
Çavuşoğlu: Erdoğan ve Trump’ın Libya yaklaşımı olumlu
Haziran 18, 2020

Bulgaristan’da ilk ‘Helal Pastane’ hizmete açıldı

Bulgaristan’da ilk ‘Helal Pastane' hizmete açıldı Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da, birincil ‘Helal Pastane’ halkla buluştu. Baş müftülüğe bağlı Helal Belgelendirme Komisyonu’ndan ‘Helal Adaptasyon Belgesi’ bölge pastane ekibi, başkent Sofya’da birincil ‘Helal Pastane’yi açtı. Hafta başında müşterilere kapılarını açan pastanenin sahibi Mollaali ise sadece Müslümanlara değil, oraya gelen bütün müşterilere ‘helal gıda’ anlayışını öğretmeyi amaçladığını belirtti. Helal gıdanın yanı sıra Türk tatlılarını da satışa sunan pastanenin, Sofya’da ayrıca Müslümanların uğrak yeri ayrıca de bu ürünlere alaka bildiren Bulgar ve yabancıların tercihi haline gelmesini hedeflediğini belirtti. Filibe’de doğan 32 yaşındaki Metin Mollaali, 2 yıl önce online ticarete girdiklerini ve ülkede bir helal gıda boşluğu olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu: “Bulgaristan’da bütün kasabalarda bir başıboşluk var, helal gıdalardan kaynaklanan bir boşluk var. Biz de ailece karar verdik, iki sene önce online ticarete girdik. Bu süreçte biz düşündük fakat bir yerimizi, bir mekânımızı açmamız gerekir. 2019 Aralık ayında İstanbul’da Helal Yiyecek Fuarı’na katıldık. Bütün dünya çapında şu lahza helal gıdalara ilgi var, bütün ırk arıyor. Eksiklik var, Müslüman olsun, Hristiyan olsun, Yahudi olsun- talep var. Helal gıdalar bizim için kayda değer, çünkü gelecek nesiller için güçlü tür geliştirmek istiyorsak, helal gıdalarla açtırmak gerekli bu işe. Bizim hedefimiz Bulgaristan için tüm halkımıza helal gıda ve pak gıdalar sunmak, herkes faydalansın.
Bizim açılışımız koronavirüse karşın gerçekleşti. Biz yine de kapılarımızı açtık. Tatlılar bizim Yundola bölgesinden, Rodop Dağlarından. Bitkisel balımız Lovça’dan. Bizim kardeşlerimizin mallarını satmaya çaba ediyoruz” diyen Mollaali, son olarak bundan başka mesaj yolladı. Mollaali mesajında, “Benim sözlerim tüm halkımıza. Helal gıdalar vücudu besliyor, lakin helal yaşam sürmek ruhumuzdan başlayarak, her bir sektörde helali seslenmek ve onunla beraber dinç bir cins yetiştirelim.”
Pastaneye gelen bir bayan müşteri ise pastanede Türk tatlılarını görünce çocukluğunda bir pastanede satılan aşureyi hatırladığını belirterek, “Çocukluğumun geçtiği Filibe’deki bir pastanedeki Türk aşuresini hatırladım. Ben Filibe’de doğdum. Orada merkezde Cuma Camii önünde bir pastane vardı. Orada çocukluğumda Türk aşuresi yiyordum. Onu hatırladım.” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir