Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Hakkari’de terör örgütü PKK’ya ait 20 EYP imha edildi
Haziran 6, 2020
Antalya’da sigara vermek istemeyince, bıçaklandı
Haziran 6, 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Yusufeli Barajı 3 Milyonuncu Beton Dökümü, Bayburt Demirözü Sulaması, Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Töreni’ne canlı bağlantıyla katılıyor. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle: Dünya koronavirüs salgınının pençesinde kıvranırken biz herkes kendi alanında çığır açacak eserlerin yükselişinin sevincini yaşıyoruz. Çanakkale’deki köprünün son bloğunu yerleştirdik. GAP’ın en büyük projelerinden Ilısu Barajı bize nasip oldu. Yassıada’yı demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak hizmete sunduk. Ankara’da 10 ırk bahçesinin açılışını gerçekleştirdik. Bugün de Yusufeli Barajı’nın açılışını yaşıyoruz. Türkiye kutlu yürüyüşüne ara vermemiştir.
Ekonominin çarkları baştan bütün güç dönmeye başladı. Hayatı hızla her alanda olağan ritmine kavuşturuyoruz. Onun için cumartesi pazar günlerini kısıtlama noktasında hür olarak bildiri ettik. Vatandaşlarımızın sıcacık kuytu sokağa çıkmasının yolunu açtık. Fakat maske ve mesafe buna fazla dikkat edeceğiz.
Son ivedi koşul hastanelerinin üçünü 45 günde tamamladık. Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nı hizmete sunduk. Dün Ankara’da 10 millet bahçesinin açılışını gerçekleştirdik. Yusufeli Barajı’ndaki ilerlemenin gururunu yaşıyoruz. Millet düzenini başarıyla idare eden Türkiye kutlu yürüyüşüne asla ara vermemiştir.

Bizi yolumuzdan alıkoyacak hiçbir engel görmüyoruz. Ülkemizin yeniden yapılanma mücadelesinde barajların sembolik bir önemi vardır. Bu ülke yıllarda Allah’ın lütfu olan suların topraklarından akıp gitmesini seyretmiştir. Tarım arazileri susuzluktan çatlarken, şehirler susuzluktan kavrulurken yağışta su her şeyi önüne alıp götürürken biz kendi insanımızın değerlerine savaş açanlarla uğraşıyorduk. Baraj inşaası bu geri kalmışlıktan kurtuluş mücadelesinin sembolüydü. Rahmetli Adnan Menderes’in tartı verdiği konulardan birisi baraj konusu olmuştu. Rahmetli Demirel de siyasetini baraj üzerine kurmuştur. Erbakan Hoca’da da özel bir önemi vardır. 585 yeni baraj ek ettik. 2003’ten öne ülkemiz toplam 105 adet hidroelektrik santrali inşa edebilmişti.18 yılda 576 hidroelektrik santralini daha ülkemize kazandırdık. 228 gölet sayısına 329 adet daha ek ettik. 89 içme suyu varken 247 ilave tesisi daha milletin hizmetine sunduk. Ülkemizde en büyük bölgesel yeniden yapılanma projesi olan GAP bünyesindeki projelerin çok kayda değer bir bölümü bizim dönemimizde inşa edildi. GAP’ta sulanan arazi bölgesini yüzde 19’dan yüzde 53’e çıkardık, verimliliği artırdık. Yusufeli Barajı’nın 3 milyonuncu metreküp dökme törenine şahitlik ediyoruz. 4’te 3’lük gerçekleşmeyi geride bırakıyoruz. Su bakımından fazla önemli bir havzadır. 50 elektrik imal tesisi etkinlik gösteriyor. herkes heybetli büyüklükteki baraj ve elektrik santralleri ülkemize hizmet veriyor. 540 megawatt kurulu güce sahip olacak Yusufeli Barajı bu gerdanlığı imamesi durumundadır. 275 metre gövdesiyle 100 katlı binanın yüksekliğine eşdeğerdir. Ayrıntılarıyla kendi mühendislerimizin ürünü olan bu eser ekonomimize yılda 1.5 milyar lira katkı maddesi sağlamanın yanında, Çoruh Vadisi’ni taşkınlardan koruyacaktır. Barajla birlikte, yollar, köprüler, menfezler, tüneller ve yeni Yusufeli İlçemiz inşa edildi. Burada az daha yepyeni hayat alanı kuruluyor. Kontrolüne gittiğimizde bu eser nadide ve dev bir eser.
Hidroelektrik santral nedir, sulama nedir. Bunları gördüklerinde şaşıracaklarına inanıyorum. Dağların aralarında böyle bir eserin yapılmış olması bizim için öbür bir övünç kaynağıdır. Ülkemize bu eserin kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Yüklenici firmayı tebrik ediyorum. Rize Merkez Güneysu ilçesi Taşlıdere Vadisi ıslahının uğurlu olmasını diliyorum. 9 meskun mahal ve 1000 dekar tarım alanı taşkın riskinden korunmuş oluyor. Bayburt Demirözü ise arazilerin verimini artıracaktır. Bir kere daha ülkemize eser kazandırma mücadelemizde yanımızda olan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Bugün bu törenle beraber Yusufeli İlçemizin ne duruma geldiğini söylemeden geçemem. Yusufeli’nden görüntüler verilseydi, fazla daha isabetli olurdu. Yeni bir şehirleşme olayıyla gerçekten çok müstesna bir ilçe haline getirdik. Burası yeni Yusufeli. Yaklaşık Olarak Yusufeli denize nazır oluyor. Peyzaj çalışmaları bittiği anda burası bir diğer güzel olacak. Ağaçlandırma çalışmaları başlamış vaziyette. Yusufeli Barajı 7 yılda kendini finanse ediyor. Yılda 1.5 milyar lira bütçemize katkı sağlayacak. Yatırım olarak fizibl bir yatırım. Baskı ama neticesi güzel. AYRINTILAR GELECEK…
Teferruatlar gelecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir