Derya Y.’ye cinsel saldırı sanığının davası başladı

Libya’da 12 mühimmat imha edildi
Haziran 18, 2020
Manchester City, Arsenal’e 3 attı
Haziran 18, 2020

Derya Y.’ye cinsel saldırı sanığının davası başladı

Derya Y.'ye cinsel saldırı sanığının davası başladı Bursa’nın Mudanya ilçesinde, üniversite öğrencisi 22 yaşındaki Derya Y.’ye cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen 35 yaşındaki Harun D.’nin 18 sene hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. Mahkeme, savunmasında suçlamayı kabul etmeyen Harun D.’ye yurt dışına çıkış yasağı getirip, 15 günde bir polis merkezine gitgide artarak imza vermesi yönünde adli kontrol uygulanmasına karar verdi. Olay, Bursa’nın Mudanya ilçesinde, geçen sene 3 Ağustos günü meydana geldi. İddiaya kadar, üniversite son sınıf öğrencisi Derya Y., erkek arkadaşı Yasin Ç. aracılığıyla Harun D. ile tanıştı. Derya Y.,  bir zaman kendisine kötüleme attığı gerekçesiyle Harun D. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Tekrar sözde, olay günü, Harun D., Derya Y.’yi telefonla arayıp, “Gel aramızdaki buzları eritelim” diyerek, anlaşma teklifinde bulundu. Derya Y.’nin teklifi kabul etmesi üstüne ikili Mudanya ilçesinde buluştu. Harun D., otomobiline binen genç kızı, kendisine ait zeytinlik alana doğru sürdü. Gerisinde da Derya Y.’ye deodorant şişesiyle cinsel saldırıda bulundu.  Derya Y.’nin şikayeti üzerine gözaltına alınıp, tutuksuz yargılanmak üzere özgürlük bırakılan 2 çocuk babası Harun D. hakkında Bursa 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Hakkında ‘cinsel istismar ve hürriyetinden alıkoymak’ suçlarından 18 sene hapis cezası istenen Harun D.’nin yargılanmasına başlandı. Tutuksuz sanığın Mudanya Adliyesi’nden SEGBİS ile katıldığı duruşmada, Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu avukatları ve Derya Y., hazır bulundu. Savunmasında iddiaları kabul etmeyen Harun D., “Yasin’nin ailesi zeytinliğimde çalışıyor. Derya’yı onların evinde gördüm.  Derya ile alt yanlamasına gelmedim. Belirli olay olmadığı gibi kendisiyle ilişkim de olmadı. Sosyal medyada açılan hesaplardan bana tehdit mesajları göndermeye başladı. Bu tehditler 1,5 sene sürdü. Yasin bana saldırdı. Nedenini bilmiyorum. 2019 yılı Kasım ayında evimin önünde bir araç gördüm.
İçinde bulunan üç kişi beni konuşmaya gösteri etti. Oysa gitmedim. Sabah kalktığımda aracımın lastiklerinin kesik olduğunu ayrım ettim. Yasin ile Derya hakkında şikayette bulundum. 2019 yılı temmuz ayında ise Sultan Ç.’den Derya’nın benden ‘para koparacağı söylediğini’ duydum. Beraatimi talep ediyorum.” dedi. Derya Y. ise “Harun’u erkek arkadaşım vasıtasıyla tanıdım. Erkek arkadaşımın ailesini zeytinliklerine götürüp getiriyordu. bir defa erkek arkadaşımın ailesinin evinde eşit geldik. Harun’un, Yasin’e benimle görüşmemesini söylediğini öğrendim. İkimizin arasına girdi. Husumet oluştu. 2019 yılı Nisan ayında Harun’dan korkutma içerikli mesajlar geldi. Şikayette bulundum. 28 Temmuz günü beni uzlaştırmacı aradı. Başta anlaşmak istemediğimi söyledim. daha sonra ikna oldum. Harun uzlaşmacıya mesajları kanıt olarak kullanacağını söylemiş. Sahte deliller üretiyor diye uzlaşmaktan vazgeçtim. 3 Ağustos günü mesaj attı. Konuşmak ve anlaşmak istediğini belirtti. Görükle’deki yurttan çıkarak Mudanya’ya yanında gittim. Yanında Sultan’ın olacağını söylemişti. Ancak tek geldi. Sultan’ın ablasının yanında olduğunu söyledi. İyi niyetimden nedeniyle bindim ve Yasin’in evine gitmek istediğimi söyledim. Beni zeytinliğe içten götürdüğünü görür görmez, çantamdaki bıçağı çıkardım. ‘Beni arabadan indir yoksa seni keserim’ dedim.
Kolumu büktü. Torpido gözünden tabanca çıkardı. Sakin olmaya çalıştım. Top mevkisine geldi. Bir adam vardı. Onun arkadaşıymış. Bu adam her şeyi gördü. Bana deodorant şişesiyle cinsel istismarda bulundu. Direndim, oysa ayağımdaki sakatlık nedeniyle kaçamadım. Bana tecavüz etti. Arkadaşıyla birlikte gittiler. Bir yakınımı çağırdım. Bana davacı olmamı söyledi. Korktum, kendimi fazla kötü hissettim. Herhangi birine anlattığımda daha kötü yapacağını, saldıracağını söyledi. Olaydan 3 ay daha sonra müracaat ettim. Fazla utandım, kendimi kanıtlayamam diye çok korktum. Fakat geç başvuru ederek fazla şey kaçırdığımı fark ettim. Tutuksuz yargılanmasının adaletli bir karar olduğunu düşünmüyorum. Adalet yerini bulacak inanıyorum. Sanığın tutuklanmasını istiyorum.” ifadelerini kullandı. Durum yerine Derya Y.’yi almaya giden Şenol Karadeniz de “Durum günü saat 22.00 sıralarında Derya mesaj attı. Kendisini zeytinlikten almamı istedi. Zeytinlikte kendisini acınacak halde halde buldum. Arabaya aldığımda kot pantolonun fermuarının yırtık olduğunu fark ettim. Karakola içten bu arada, ne olduğunu sordum. Fazla gergindi, yurda gidemeyeceğini, kendisini köyüme götürmemi istedi. Evime götürdüm, içeriye girmek istemedi. Araçta kalacağını söyleyince eşimin şalvarını ve gömleğini verdim. Başarılı öğrencilere somut katkıda bulunuyorum. Derya’yı da bir komşumun kızı söylemişti. Derya’nın eğitim masrafını karşılıyorum.” ifadelerini kullandı. Duruşma, Harun D. hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirerek, 15 günde bir karakola giderek imza atması yönünde adli yoklama uygulanmasına karar verdi.
Etken, Harun D.’yi duruşmaları takip etmesi yönünde de uyardı. Duruşma, kasım ayına ertelendi. Duruşma sonrası açıklama yapan Derya Y.’nin avukatı Zehra Şahin şunları ifade etti: “Derya, aralık ayında ‘Bursa bana kabir olacak’ diye sosyal medyada paylaşım yaparak, çoğu kişinin gündemine girdi. Bu celse sanık, tanıklar ve Derya dinlendi. Sanığın tüm savunması böyle bir kabahat işlemediği, bir araya gelmedikleri yönündeydi. Bugün bir adım ileri artan bir şekilde Derya’yı bir kere gördüğünü söyledi. Sanık, idareli durumundan kaynaklı menfaat elde edilmeye çalışıldığını bu nedenle iftiraya kurban gittiğini söylüyor. Ancak elimizde sanığın ayrıca kendi sosyal medya hesabından ayrıca de kendi telefonundan gönderdiği mesajlar var. Bu mesajları kanıt olarak dosyaya sunduk. Yalnızca cinsel saldırıyı ikrar eden mesajlar yok, ölümle korkutma, hakaret gibi bir dizi mesajlar var. Bunların hepsini dosyaya sunduk. Derya’nın sanığa yönelik çoğu şikayeti var. Genç bir kadının böylesi bir şeyi kullanarak iftira atması için menfaati olması gerekir. Derya için katiyen böyle bir şey söz konusu olamaz. Tutuklama talebimizin reddine ilişkin itirazda bulunacağız. Şimdilik yurt dışına çıkış yasağı ve karakola imza atamak koşuluyla adli denetim şartıyla bağımsızlık. Biz lüzum avukatları gerek kadın örgütleri Derya’nın ardına kadar yanındayız.”
Davalı Harun D.’nin avukatı Hikmet Yıldırım da “Yargılamanın amacı somut gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması için hakimlerin, savcıların ve biz avukatların ayrı olarak görevleri vardır. Burada maddesel gerçek ortaya çıkarılacak. Ondan daha sonra suçlu suçsuz kararla birlikte ortaya çıkmış olacak. Bu aşamada müvekkilim suçludur diyemem, suçsuzdur da diyemem. Ben Türk mahkemelerinin adil hakimlerine güveniyorum. Son sözü deliller söyler, son sözü hakimler söyler.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir