Dışişleri’den ABD’ye Metin Topuz tepkisi

İstanbul Havalimanı 14 Haziran’da yeni bir pist kazanıyor
Haziran 12, 2020
WhatsApp’a çok yakında 3 yeni özellik gelecek
Haziran 12, 2020

Dışişleri’den ABD’ye Metin Topuz tepkisi

Dışişleri'den ABD'ye Metin Topuz tepkisi ABD İstanbul Başkonsolosluğu eski çalışanı Metin Topuz’un FETÖ Terör Örgütüne destek suçlamasıyla yargılandığı davada dün karar açıklandı. Mahkeme Topuz’un suçlu olduğuna hükmederek, Topuz’a 8 yıl 9 ay hapis cezası verdi. Kararın gerisinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Karar, ABD-Türkiye ilişkilerine zarar vermektedir. Bu kararı destekleyecek güvenilir bir kanıt görmediğimiz gibi, kararın hızla üstteki duruşma tarafından bozulmasını diliyoruz.” açıklamasını yapmıştı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği de, “Mahkemenin verdiği kararın derin hayal kırıklığı içindeyiz.” ifadelerini kullanmıştı. Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi. Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy’un yazılmış bir açıklama yaparak şunları söyledi: “ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu eski çalışanı Metin Topuz hakkında İstanbul 14. Ağır Canice Mahkemesi dün açıkladığı kararla adı geçenin ‘FETÖ Terör Örgütüne Destek Etme’ suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmetmiştir. Adı geçenin yedi gün içerisinde bahse konu kararı istinaf etme hakkı bulunmaktadır. Aslında Metin Topuz, ABD’nin ülkemizdeki temsilciliklerinde çalışan tek FETÖ iltisaklı birey değildir. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Kara Harp Okulu’ndan ilişiği kesilen ve 2018 yılı ekim ayında ABD Büyükelçiliği’nde çalışmaya başlayan Arif Yalçın isimli şahıs da FETÖ/PDY bağlantısı nedeniyle tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne nakledilmiştir.
Bu durum FETÖ’cülerin yalnızca devlet kurumlarına yok, Türkiye’deki ABD misyonlarına da sızdığını ya da sızdırıldığını göstermektedir. 15 Temmuz Darbe Girişimi akabinde FETÖ terör örgütünün elebaşı dâhil ABD’de bulunduğu aşina FETÖ üyelerine ilişkin olarak adli makamlarımızca yapılan iade taleplerimize bugüne değin olumlu yanıt alınamamıştır. Bu da ABD’nin FETÖ terör örgütüne duyarsız yaklaşımını ortaya koymaktadır. Bu yaklaşımları neticesinde ABD’nin FETÖ terör örgütü üyeleri için tehlikesiz bir liman haline geldiğini kaygıyla müşahede ediyoruz.
Türkiye’de hukukun üstünlüğü hakimdir ve Türk yargısı bağımsızdır. Ülkemiz, anayasal düzenimize ve ulusal birliğimize kasteden FETÖ terör örgütüyle mücadelesini evrensel hukuk ilkeleri temelinde kararlılıkla sürdürecektir. ABD makamlarını hak bağımsızlığı ilkesine saygı duymaya ve yargıyı etkilemeye karşın tavırlardan uzakta durmaya, ayrıca Türkiye’deki bağımsız adalet kararlarına siyasi anlamlar yüklemekten kaçınmaya ağırlama ediyoruz. Kendilerini demokrasi, özgürlükler ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin savunucusu ve sahibi konumunda gören müttefiklerimizin konu Türkiye ve insanlık düşmanı terör örgütleri olunca bu esas ilkeleri yok sayması düşündürücüdür.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir