Diyarbakır’da koronavirüste ikinci dalga endişesi

Manisa’da minibüs kamyona çarptı: 4 yaralı
Haziran 9, 2020
Google hizmetlerinden yoksun Huawei P Smart S tanıtıldı
Haziran 9, 2020

Diyarbakır’da koronavirüste ikinci dalga endişesi

Diyarbakır'da koronavirüste ikinci dalga endişesi Türkiye’de 11 Mart günü ilk koronavirüsün tespit edilmesiyle başlayan pandemi sürecinde başarılı çalışmalarla gündeme gelen Diyarbakır’da, son günlerde gelişen vakalar tedirginliğe yol açtı. Vakalardaki artışın en büyük etkisi ise vatandaşların koronavirüs tedbirlerine yeterince uymadıklarından kaynaklandığı ortaya çıktı. Koronavirüs vakalarının artmasını değerlendiren Diyarbakır Valiliği, şehir halkı genelinde maskesiz dolaşmanın yasaklandığını duyurdu. Özellikle 1 Haziran’dan itibaren koronavirüs vakalarının artmasıyla kent merkezi ve birçok ilçedeki semt ve ikâmetgâh yerleri karantinaya alındı. Diyarbakır’da koronavirüs vakalarının artması sebebiyle korkutan uyarıyı Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Asıl Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin yaptı. Tekin, Türkiye’de koronavirüste ikinci dalganın yaşanıp yaşanmayacağı tartışması sürerken, Diyarbakır’ın ikinci dalgaya yakın bir durumun söz konusu olduğu belirtildi. Diyarbakır’da pandemiyle mücadele eden iki hastaneden biri oldukların anlatan Tekin, artan vakalar sebebiyle klinik sayılarını artırdıklarını belirterek şunları söyledi: “Bilhassa Ramazan Bayramı sonrası ve 1 Haziran’daki normalleşme süreci başladıktan daha sonra halkımızda rahatlama süreci de başladı. Bu şart vakaların artmasına niçin oldu. Ramazan Bayramı öncesinde kliniklerimizi kapatmıştık. Sadece bir klinikle hizmet veriyorduk.
Şu lahza birkaç klinik daha açtırmak zorunda kaldık. Adeta vaka sayılarına yetişemez olduk. Özellikle ilçelerden gelen vakalarla birlikte hastanede kapasitemiz dolmak üzere.
Bu şekilde hizmet vermekten zorlanıyoruz. Normalleşme sürecinin başlamasının ardından dikkatimizi çeken bir şart ise toplu yerlerde bulunuyoruz. Sosyal uzaklık kurallarına uygulayıp, yeterince maske takılmadığını görüyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir