Fatih’in portresi satışa çıkıyor

Hapishane dizisinin yıldızı Karm idama mahkum edildi
Haziran 16, 2020
Lewandowski: Henüz kariyerimin zirvesinde değilim
Haziran 16, 2020

Fatih’in portresi satışa çıkıyor

Fatih'in portresi satışa çıkıyor Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi Londra’daki bir müzayede evi tarafından açık artırmayla satışa çıkarılıyor.

Müzayede evi Christie’s’in 25 Haziran’da Londra’da gerçekleştireceği açık arttırma dahilinde satılacak Fatih Sultan Mehmet portresine 500 bin ila 740 bin dolar (yaklaşık 3 milyon 400 bin ila 5 milyon TL) değer biçiliyor.

İtalyan usta Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı varsayım edilen portrenin, ya bana kalırsa ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor. Fatih’in portresi satışa çıkıyor
Müzayede evinin “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu dahilinde satışa sunulacak portre ile ilgili olarak AA muhabirine veri veren Christie’s yetkilisi Epilepsi Plumbly, eserin imzasız olduğunu söyledi. Portrenin büyük gizemlerinden birinin Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür olduğunu bildiren Plumbly, “Onun kim olduğunu bilmiyoruz. Fatih’in üç oğlundan biri olabilir ama. bu sultanla birlikte resmedildiği düşünüldüğünde pek mümkün görünmüyor. Bir öteki olanak ise bu kişinin Avrupalı bir diplomat olabileceği yönünde. Bir Osmanlı erkeğinden beklenebilecek sakallı bir yüzü değil, temiz bir biçimde traş olmuş.” ifadelerini kullandı. Osmanlı padişahlarının portrelerinde onlarla eşdeğer ölçekte çizilmiş ikinci bir figürün rastlanan bir şey olmadığına dikkati çeken Plumbly, “Eğer benzer ölçekte çizilmiş biri varsa onun ya çok manâlı biri veya aile ferdi olması gerekir.” ifadelerini kullandı. Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -1 Portrenin 15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğunun varsayım edildiğini aktaran Plumbly, eserin bir diğer öneminin de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olduğunu söyledi.

Bunların en ünlüsünün ise yeniden Bellini imzasını taşıyan portre olduğunu ve Londra’da Ulusal Galerinin koleksiyonunda bulunduğunu kaydetti.

Portrenin şimdiki sahibinin eseri 2015’te satın aldığını bildiren Plumbly, eserin bundan önceki macerasının izlerinin çeşitli katologlarda 19. asır başına değin sürülebildiğini açıklama etti.

Müzayedede satışa sunulacak eserler arasında 17. yüzyıla ait ahşap Osmanlı tavanı, fazla sayıda İznik çinisi ile Sultan 3. Murat için hazırlanmış Siyer-i Nebi yazması ile Bedir Savaşı sonrasını resmeden bir sayfa da yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -2

Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -3

Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -4

Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -5

Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -6

Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -7

Fatih Sultan Mehmet'in ünlü tablosu Londra’da satışa çıkıyor -8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir