İçişleri Bakanlığı: Bingöl’de 90 artçı deprem yaşandı

Topkapı’daki tarihi surlardan taş parçaları yola düştü
Haziran 15, 2020
MSB: Pençe-Kartal operasyonu ile 81 hedef imha edildi
Haziran 15, 2020

İçişleri Bakanlığı: Bingöl’de 90 artçı deprem yaşandı

İçişleri Bakanlığı: Bingöl'de 90 artçı deprem yaşandı İçişleri Bakanlığı, sosyal medya hesabından yapılan yazılmış açıklamada, dün saat 17: 40 sıralarında Bingöl’ün Karlıova ilçesinde 5,7 büyüklüğündeki depremin ardındaki ikisi 4 üzeri 90 artçı zelzele meydana geldiği ifade edildi. Açıklamada, Bingöl’de 17 kişinin depremden etkilendiği, 1 güvenlik korucusunun şehit olduğu, Erzurum’da 4 kişinin etkilendiği, tedavisi tamamlanan 3 kişinin taburcu edildiği, 18 kişinin tedavilerinin sürdüğü kaydedildi. Hasarın yoğunlaştığı Dinarbey, Elmalı, Kaynarpınar köylerinde enkaz aşağıda yurttaş bulunmadığı açıklama edilen açıklamada, şu bilgiler verildi: “Ekiplerimiz göre tarama çalışmaları devam etmektedir. Bingöl İl merkezinde herhangi bir facia ya da yaralanma olayı meydana gelmemiştir. Yedisu ilçesinde Elmalı, Kaynarpınar ve Dinarbey köylerinde 8 vatandaşımız göçük altından çıkarılarak hastaneye sevk edilmiştir. Karlıova ilçesi Kaynarpınar Jandarma karakoluna ait gözlem kulesinde meydana gelen zarar sonrası 1 emniyet korucusu yaralanmış, 1 emniyet korucusu şehit olmuştur. Kaynarpınar köyünde çatı göçmesi sonucu yaralanan 1 çocuk ambulansla hastaneye sevk edilmiştir.”
Erzurum’un Çat ilçesinde deprem sebebiyle Söbeçayır Mahallesi Dorabi mezrasında hafif yaralanan 4 kişinin hastaneye sevk edildiği, 9 ahır ve 12 evde zarar meydana geldiği aktarılan açıklamada, “Hınıs ve Varto’da herhangi bir zarar olmadığı bilgisi alınmıştır. Bingöl İl AFAD Müdürlüğü koordinasyonunda AFAD, UMKE, 112 Acele, İtfaiye, Jandarma ekipleri bölgeye sevk edilmiştir. Bölgeye toplam 94 araç ile 801 personel sevk edilmiştir.” ifadesine yer verildi. Zelzele bölgesine mobil koordinasyon tırı, 20 ambulans, 12 UMKE aracı, mobil komuta aracı, ivedi müdahale ünitesi ve lojistik vasıta sevk edildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Siirt, Mardin, Batman, Sancı, Ankara, Bursa ve Malatya illeri teyakkuza geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığına ait 2 uçak ile Jandarma Genel Komutanlığına ait 2 helikopter teyakkuzda bekletilmektedir. Jandarma Genel Komutanlığı göre güvenlik tedbirleri, çadır kurma ve takviye faaliyetlerini desteklemek nedeniyle 2 tabur (487 personel) görevlendirildi. Muş, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri taranmış olup herhangi bir negatif durumun olmadığı bildirilmiştir. Enerji Bakanlığından alınan bilgilere kadar herhangi bir enerji kesintisi olmamıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından alınan bilgilere kadar Türk Telekomun değişmez şebekesinde ve servislerinde herhangi bir negatif koşul ya da kesinti bulunmamaktadır. 7 mobil baz istasyonu bölgeye sevk edilmiştir.”
Açıklamada, barınma ihtiyacının karşılanması nedeniyle Bingöl’e 1242 çadır, 3248 yatak, 3300 battaniye, 3300 yastık çarşaf seti ile 2052 mutfak seti sevk edildiği aktarıldı. Erzurum’un Çat ilçesine 240 çadır, 105 battaniye gönderildiği açıklanmış açıklamada, “Türk Kızılay göre 3 bin karakter sıcak yemek yemek, 150 çadır, 1500 battaniye, 292 yatak, 6 genel niyet çadırı ile 65 personel ve 20 araç olay bölgesine sevk edilmiştir. Psikososyal yardım çalışmaları zarfında Bingöl Aile, Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden 16 personel olay bölgesine sevk edilmiştir. Gelişmeler peşine düşüp takip edilmektedir.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir