MHP’den polis elektroşok cihazı kullansın teklifi

Su sporları aletlerine kapasite düzenlemesi
Haziran 4, 2020
YÖK’ten uzaktan öğretim hamlesi
Haziran 4, 2020

MHP’den polis elektroşok cihazı kullansın teklifi

MHP'den polis elektroşok cihazı kullansın teklifi TBMM Genel Kurulu, koronavirüsle mücadele tedbirleri zarfında 16 Nisan’da ara verdiği çalışmalarına 2 Haziran’da yeniden başladı. Meclis’in ilk gündemi ise polis ve bekçilere verilecek yeni haklar oldu. Bu kapsamda MHP’den polisler için Meclis’e yeni bir öneri sunuldu. Parti adına MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün TBMM Başkanlığı’na sunduğu teklifte ‘Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda değişiklik öngörülüyor. 3 maddelik önerge ile öbür ülkelerde de kullanılan elektroşok cihazını Türkiye’de tahsis yapan polislerin de kullanmasının önünü açıyor. önerge hakkında izah etme yapan Öztürk, “Kanun teklifimizin hazırlanmasındaki esas neden; fiili saldırıya maruz kalan polislerimizin ateşli silahtan önce, uyarıcı ve caydırıcı teçhizata sahip olması, ateşli tabanca kullanımına tabi beğenilmeyen olayların önlenmesini, yine polislere saldırgan ve direnen güvenilmez şahısların direncini kırılabilmesi ve sahada görev yapan polisimizin kullandığı teçhizat bakımından güçlendirilmesini amaçlamaktadır” dedi. MHP’li Öztürk, kolluk kuvvetlerinin ağır şartlarda devir yaptıklarına uyarı çekerek şöyle dedi:
“Günümüzde emniyet güçlerimiz fazla ağır koşullar aşağı devir yapmaktadır. Polisimiz bir yanlamasına mesleğini iyi icra edebilmek için gayret gösterirken, diğer yandan da sorumluluklarını ve göreviyle ilgili hukuki süreçleri gözetmektedir. Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere; özellikle koronavirüs salgınıyla mücadele döneminde iş yükü gelişen güvenlik güçlerimize yönelik bedensel saldırılarda da artma söz konusudur.
Güvenlik güçlerimize karşın gelişen fiili saldırılardan da görülmektedir ama; toplumsal güvenliğin sağlanması ve suçla mücadele etmeleri konusunda, güvenlik kuvvetlerine yeteri kadar etkili ve caydırıcı yasal yetkilerin tanınmasının yanına, yeni teçhizatların kullanılması ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Bu kapsamda; halen çok sayıda demokratik ve gelişmiş ülkenin, elektroşok cihazı olarak tanımlanan teçhizatı güvenlik birimlerince kullandığını görmekteyiz.” ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada, İsviçre gibi ülkelerde söz konusu cihazın kullanıldığını kaydeden Öztürk, “50’yi aşkın ülkenin elektroşok cihazını kulanım amaçlarına bakıldığında; yanlışlıkla ateş alan silahla yaralama ya da ölümle sonuçlanabilen olayların önüne geçilmesi, polise yönelik herhangi bir fiili saldırıda ateşli silahtan önce uyarıcı ve caydırıcı niteliğinin gözetilmesi gibi kayda değer nedenlerin olduğu görülmektedir. Konu bu kapsamda değerlendirildiğinde; elektroşok cihazının, ülkemiz güvenlik güçleri göre da kullanabilmesiyle fazla sayıda istenmeyen olayın da önüne geçilebileceği değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir