Pakdemirli: Çin’e süt ihracatının kapıları açıldı

Ukraynalı kadın troleybüsün arkasında yolculuk yaptı
Haziran 1, 2020
HAVELSAN, insansız araçları birbiriyle konuşturacak
Haziran 1, 2020

Pakdemirli: Çin’e süt ihracatının kapıları açıldı

Pakdemirli: Çin'e süt ihracatının kapıları açıldı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dünya Süt Günü dolayısıyla sektör temsilcileriyle video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Hayvancılığın sağlıklı toplumun, güvenilir gıdanın ve enerjik ekonominin, bugünkü ve bundan sonraki en temel dinamiği olacağını dile getiren Bakan Pakdemirli, Bakanlık olarak hayvancılığa dair politikaları sürdürülebilir üretim ve katma kıymetli ürün hedefine uygun şekilde belirlediklerini söyledi. Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin de dahil olduğu toplam 111 ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatı yapıldığını belirterek, “Süt sektöründe net ihracatçı konumda olan ülkemiz 2019 yılında süt ve süt ürünleri ihracatını, bir önceki yıla tarafından yüzde 10 artırarak 357 milyon dolara taşımıştır.” dedi. Türkiye’den AB ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinin de dahil olduğu toplam 111 ülkeye süt ve süt ürünleri ihracatı yapıldığını bildiren Pakdemirli, şu değerlendirmede bulundu: “Süt sektöründe net ihracatçı konumda olan ülkemiz 2019 yılında süt ve süt ürünleri ihracatını, bir önceki yıla tarafından yüzde 10 artırarak 357 milyon dolara taşımıştır. Bakanlığımız kadar 2012 yılından itibaren yapılan incelemeler doğrultusunda Türk üreticileri için dünyanın en topluluk nüfusuna sahip Çin Ahali Cumhuriyeti pazarının kapıları açılmıştır. Bu kapsamda Ramazan Bayramı öncesinde açıkladığımız 54 tesisimiz Çin Ahali Cumhuriyeti’ne süt ürünleri ihracatı yapabilecek.
Üretmek değin pazarlamanın da önemli olduğu günümüz şartlarında, Çin pazarı gibi büyük bir pastadan süt ve süt ürünleri üreticilerimizin gereken payı alacağına olan inancım tam. Keza süt üreticilerimize ayrıca de süt ürünleri imalatçı firmalarımıza şanslı olsun. Bakanlık olarak öteki mahsul gruplarının da dünya pazarında yer almasına yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.”
öte taraftan Pakdemirli, Türkiye’de 200’den artı peynir çeşidi bulunduğuna dikkati çekerek, bunların 17’sinin coğrafi sinyâl tesciline sahip olduğunu anlattı. Sektörün tümüne hitap edecek geniş detaylı bir “Süt Eylem Planı” hazırlandığını bildiren Pakdemirli, “Çünkü biz sütten ağzı yanan değil, sütle dünyayı doyuran bir ülke edinmek gayretindeyiz. Gönülden inanıyorum fakat; inşallah dinç gıda tedarikinde öncü ülkelerden birisi de Türkiye olacaktır. Bu bağlamda; sektörümüzün Dünya Süt Günü’nü kutluyor, ‘Sağlık İçin, Süt İçin’ diyorum. Tüm çiftçi, yetiştirici ve üreticilerimize, sizlerin şahsında selamlarımı, sevgilerimi gönderiyor, kolaylıklar diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Bakanlıkça geliştirilen Gezen Hibrit Sağım Sistemi projesinin prototipinin hazırlanmış olduğunu de gösteren Pakdemirli, bu konuda hızlı üretim aşamasına gelindiğini aktardı. Bakan Pakdemirli, laf konusu sistemle işletme maliyetini düşürmeyi, sağım hijyenini sağlamayı, sağım işini düşük emek ve maliyetle gerçekleştirerek kolaylaştırmayı, mera hayvancılığı yapan ve sütü sağmayan üreticimizin sağımını gerçekleştirerek, küçükbaş hayvan sütünü ekonomiye kazandırmayı hedeflediklerini vurguladı. Pakdemirli, “Hem kaliteli süt üretiminin teşvik edilmesi için bu sene içerisinde, öncelikle pilot olarak belirlediğimiz Aksaray, Burdur ve Çanakkale illerimizi, 2 sene sonra ise tüm illerimizi sınıflandırılan çiğ süt destekleme kapsamına alarak, kalitesine tarafından ilave yardım primi ödeyeceğiz.” diye konuştu. Süt üretiminin geçen sene bir önceki yıla göre yüzde 3,8 artarak, 22.9 milyon tona ulaştığını gösteren Pakdemirli, Türkiye’nin süt üretiminde yüzde 107’lik oran ve dünya sıralamasında 8’inci olmasıyla kendi kendine yettiğini söyledi. Pakdemirli, işletme kârlılığı için süt/yem paritesinin 1,3 olmasının istendiğine dikkati çekerek, Ekim 2019’da açıklanan süt fiyatıyla paritenin yaklaşık 1,5’e ulaştığını kaydetti. Konuşmaların ardındaki Pakdemirli ve öteki katılımcılar süt içerek, Dünya Süt Günü’nü kutladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir