Srebrenitsa Soykırımı’nda ölen 9 kişi bugün defnedilecek

Antalya’da dede yadigarı traktörü çürümekten kurtardı
Temmuz 11, 2020
Konya’da 155 suç kaydı bulunan zanlı tutuklandı
Temmuz 11, 2020

Srebrenitsa Soykırımı’nda ölen 9 kişi bugün defnedilecek

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın peşinde yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen ve en az 8 bin 372 Boşnak sivilin acımasızca öldürüldüğü soykırımının 25. yıl dönümü. Srebrenitsa Soykırımı’nda öldürülen ve kimlik tespiti yapılan 9 kurban daha bugün öğleden sonra kılınacak cenaze namazının arkasında toprağa verilecek.

Bu sene defnedilecek soykırım kurbanlarının en genci öldürüldüğünde 23 yaşında olan Salko İbisevic, en yaşlısı ise 70 yaşında öldürülen Hasan Pezic olacak.
Toprağa verilecek diğer kurbanların yaşı ise şöyle, “Sead Hasanovic (24), Alija Suljic (26), Hasib Hasanovic (25), Zuhdija Avdagic (48), Bajro Salihovic (52), İbrahim Zukanovic (54), Kemal Music (27).” Srebrenitsa Soykırımı'nda ölen 9 kişi bugün defnedilecek #1
Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin peşinde BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına müsade veren Sırplar, minimum 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar ise toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın peşinde kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Abide Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor. Srebrenitsa Soykırımı'nda ölen 9 kişi bugün defnedilecek #2 Srebrenitsa Soykırımı'nda ölen 9 kişi bugün defnedilecek #3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir