Toyota, 2050 yılında emisyon oranını yüzde 90 düşürecek

Bursa’da binanın çatı katında yangın çıktı
Haziran 6, 2020
Mardin’de korona nedeniyle halay çekememeye ‘ipli’ çözüm
Haziran 6, 2020

Toyota, 2050 yılında emisyon oranını yüzde 90 düşürecek

Toyota, 2050 yılında emisyon oranını yüzde 90 düşürecek En basit tabirler, karbonun atmosfere salınması anlamına gelen karbon emisyonu, araba üreticilerinin dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde bir tanımlama yayınlayan Avrupa Birliği Çevre Ajansı, AB ve İngiltere’deki yeni otomobillerin sıradan CO2 emisyonlarının 2018’de de artış gösterdiğini ve sıradan 2 gram artışla 120,8 g / km’ye ulaştığını açıklayarak, emisyon kurallarına uymayan üreticilerin ciddi cezalar alacağını belirtmişti. Toyota; yakıt verimliliğini arttırmak ve CO2 emisyonunu yıkmak, hava kalitesini arttırmak için egzoz gazı salımını azaltmak ve eksilen petrol rezervlerine aleyhinde alternatif enerji türleri bulmak için çalışmalarına hız kazandırdı. “2050 Çevre Hedefi” başlığı aşağıda çevreci politikalarını açıklayan Toyota, 2050 yılında emisyon oranını 2010’a göre yüzde 90 düşürmeyi amaçladığını duyurdu. Hem Toyota’nın yıllık olarak ürettiği 10 milyon adetlik aracın yüzde 50’sinden fazlası, 2025 yılında hibrit motorlar veya sıfır emisyonlu teknolojilerden oluşacak.
emisyon 1997 yılından bu yana çevre dostu olan takriben 15.5 milyon adet hibrit araba satışı gerçekleştiren Toyota; bu araçların kullanılmasıyla birlikte, eşit eski kalıntı yakıtlı araçların kullanımına göre 93 milyon ton daha az karbondioksit emisyon salımının gerçekleşmesini sağladı. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 80’inin büyük şehirlerde yaşamasıyla birlikte, ulaşım ve enerji sektöründe büyük oranda eski kalıntı yakıtlar kullanılması hava kirliğinin en manâlı sorun olarak ortaya çıkmasına neden oluyor. Hibrit ve elektrikli araçların tercih edilmesiyle, emin bir oranda bu kirlilik azaltılabiliyor.
Dünya Afiyet Örgütü göre yapılan değişik araştırmalarda ise, dizel araçların egzozlarından çıkan azot oksit ve partiküller gibi salımların niçin olduğu hava kirliliği, kanserin belli başlı sebebi olarak değerlendiriliyor. Hava kirliliğinden korunmak için daha pak yakıtlı sistemler ve ulaşım yöntemlerini geliştirmek için öncelikle Toyota olmak üzere çok sayıda marka çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. EGZOZ Sadece su buharı salımı yapan hidrojen teknolojisini de otomotiv sektörüne sunan Toyota, hidrojeni 2050’li yılların enerjisi olarak görüyor. Toyota hidrojenden elektrik elde eden yakacak hücreli sistemlerin yüksek maliyetlerini aşağı çekerek, bu teknolojinin de yaygınlaşmasını amaçlıyor. Avrupa’da çoğu yerel yönetim yüksek maliyetleri olmasına karşın şehir içi toplu nakliye çözümlerinde hidrojenle çalışan taşıtları tercih ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir