Uluslararası Göç Filmleri Festivali başlıyor

Bakan Kurum: Ekipler bölgeye sevk edildi
Haziran 14, 2020
Karlıova’da 2 askeri nöbet kulesi yıkıldı
Haziran 14, 2020

Uluslararası Göç Filmleri Festivali başlıyor

Uluslararası Göç Filmleri Festivali başlıyor Dünyanın en geniş katılımlı ve detaylı tematik film festivali olarak ilk olarak düzenlenen Uluslararası Göç Filmleri Festivali bu akşam düzenlenen başlangıç töreniyle başlıyor. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği ve çoğu prensip ev sahipliği yapan festivalin açılış töreninde yeniden bir ilk yaşanacak. Gaziantep’te yapılması planlanan ama salgın nedeniyle ertelenen festivalin başlangıç ve kapanış törenleri, fotoğraf gerçekliğine en yakın görüntüyü sunan reel zamanlı 3D sanal stüdyoda gerçekleştirilecek. ‘Artırılmış realite’ teknolojisiyle açılış sanal olarak Gaziantep’teki tarihi Mecidiye Han, 21 Haziran’daki kapanış ise İngiltere’deki Stonehenge Anıtı ile Göbeklitepe’nin dijital olarak harmanlanmasıyla oluşturulan sanal sahnede düzenlenecek. Tören, organizasyonun mimarı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sanal olarak Mecidiye Han’dan birlikte yapacakları başlangıç konuşmalarıyla başlayacak. Böylece dünyada ilk önce uluslararası bir etkinlik, Türk mühendisler göre yapılan özel uygulamayla birlikte görüntünün sanal mı gerçek mi olduğunun anlaşılmadığı özel sahnelerin üretildiği teknolojiyle izleyicilerle buluşmuş olacak. Yeni tür açılış töreninde dünyaca meşhur isimlerin yer aldığı dev jüri ile Uluslararası Uzun Metraj, UNICEF Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film edinmek üzere üç kategoride yarışacak filmler de tanıtılacak.
Hafızalardan uzun süre silinmeyecek törende fazla önemli isimler gecenin sürprizi olacak. Oscarlı bir oyuncuya ‘Övünç Ödülü’, bir başka oyuncuya ise ‘Sınırsız İyilik Ödülü’ verilecek. Milletlerarası Göç Filmleri Festivali’nin açılış töreninde ‘göçün sesi’ de sahne alacak. Dünyanın dört bir yanından 20’den pozitif sanatçının dijital olarak bir araya geldiği ve Gaziantep Yolunda türküsünü özel enstrümanlar ile seslendirdiği performans, açılış gecesinde izleyici ile buluşacak.
Saat 20.00’de başlayacak Milletlerarası Göç Filmleri Festivali başlangıç töreni CNN Türk, festival sitesi ve sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacak. Festivalin Onursal Başkanlığı’nı Suriye asıllı Süryani bir göçmen olan Oscarlı oyuncu F. Murray Abraham; 8 filmin yarıştığı Milletlerarası Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını ise ödüllü yönetmen Nuri Bilge Ceylan üstleniyor. Nuri Bilge Ceylan’ın başkanlık ettiği jüride ise ABD’li oyuncu-yönetmen Danny Glover, Bosna’nın en iyi oyuncusu olarak anılan Emir Hadzihafizbegovic, Çin asıllı ABD’li oyuncu Joan Chen, Avrupa’nın en bilinen ödüllü kadın yönetmenlerinden Danimarkalı Lone Scherfig, üç Oscar ödüllü İngiliz kostüm tasarımcısı Sandy Powell, İran’ın Cannes Ödüllü oyuncusu Seyyid Şahap Hüseyni gibi birbirinden kayda değer isimler yer alıyor.. For Sama/Sama İçin (İngiltere, ABD / 2019)Midnight Traveler/Gece Yolcusu (Amerika, Katar, Kanada, İngiltere / 2019)Omar And Hafıza/Omar ve Biz (Türkiye / 2019)Kızım Gibi Kokuyorsun/Scent Of My Daughter (Türkiye, Amerika, Fransa / 2019)Oskar&Lilli (Avusturya / 2020)Oğlum Gibi/Just Like My Son (İtalya, Hırvatistan, Belçika / 2018)Rafaël (Hollanda, Belçika, Hırvatistan / 2018)The Merger/Extra Time (Avustralya / 2018) Dünyada ve Türkiye’de son beş yılda manâlı festivallerde ödüle bedel görülmüş filmler; Uluslararası Uzun Metraj ve Milletlerarası Kısa Metraj olmak üzere üç kategoride yarışacak. Yarışma sonucunda; ‘En İyi Uzun Metraj Film’ 15 bin Avro, En İyi Kısa Metraj Film’ ile ‘İlham Verici Senaryo’ 5 bin Avro para ödülünün sahibi olacak. Keza, Benzer Gemi- Same Boat adıyla düzenlenecek bir başka kısa metraj film yarışmasında da yeniden birinciye bin Avro ödül verilecek. 45 filmin gösterileceği çevrimiçi olarak gerçekleştirilen festivalde tüm gösterimler ücretsiz olacak. Sinemaseverlerin filmleri izlemek için www.festivalscope.com sitesine aza olması ve sınırlı sayıda gösterim için rezervasyon yaptırması gerekiyor. 24 saat rezerve edilebilen filmler izlenmediğinde listeden silinerek bilet bir diğer sinemasever için her yerde aktifleştiriliyor. ‘Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nde dünyanın dört bir göre ünlü isimler ile deneyim paylaşımları gerçekleştirilecek. Sınırlı sayıda kişinin katılabileceği; yönetmen ve oyuncunun deneyimlerini aktaracağı özel Masterclass etkinlikleri festivalin en neşelendirici anlarından olacak. Karnaval boyunca yeniden alanında bilirkişi isimlerle atölyeler, sinema profesyonelleri ve sektörel konuklarla festivalin Instagram hesabından paneller düzenlenecek. www.migrationff.com

Sosyal Medya Hesapları: https://twitter.com/migrationff/
https://www.facebook.com/migrationff/
https://www.instagram.com/migrationff/
https://www.youtube.com/migrationff

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir